Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Wigilijne potrawy na słodko | Tradycyjna polska Wigilia

Ciasta i słodkie dania wigilijne

Pierniki, makowce, strucle, kruche ciasto i ciasteczka, keks z bakaliami, babka…sam finał wieczerzy wigilijnej jest słodki i bardzo smaczny. Najwięcej czasu wymaga przygotowanie wyśmienitego świątecznego piernika. Nie ma pyszniejszego przysmaku. Właściwie ciasto to powinno nazywać się miodownik, gdyż jego podstawowym składnikiem jest miód. Polska od wieków słynęła z wyśmienitych, aromatycznych pierników. Na Wigilię zaczęto je jednak podawać całkiem niedawno. Dobry piernik powinien być pulchny, słodki i korzenny. Stąd przed upieczeniem ciasto musi fermentować dosyć długi okres czasu. Czy wiesz, że lekkostrawne pierniki to jedne z najzdrowszych ciast? Ich spożycie reguluje trawienie. Możesz je więc jeść bez wyrzutów sumienia.

Niegdyś w Polsce, a właściwie w każdym kraju słowiańskim, słodkie potrawy  z maku jadano tylko raz w roku – w święta Bożego Narodzenia. Wierzono, że mak w daniach wigilijnych zapewnia dostatek na cały rok. Nie powinno go zatem zabraknąć również na naszych stołach.  Słodkości wigilijne  z jego udziałem to przede wszystkim makowiec. Proste i sprawdzone przepisy na ten bożonarodzeniowy rarytas przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Przeważnie dodaje się do niego cukier, bakalie i do wyboru: bakalie, skórkę cytrynową, smażoną skórkę pomarańczową, posiekane migdały bądź orzechy, rodzynki, tartą czekoladę, cynamon, wanilię lub miód. Wigilijne potrawy na słodko to również klasyczne łamańce i pachnące kruchalce. Najprostsze łamańce robi się z mąki, jajek i cukru. Do kruchych dodaje się kwaśną śmietanę i szczyptę soli. Ciastka te podaje się z makiem lub kutią. W słodkich kruchalcach główną rolę gra, obok maku, miód. Stąd też pyszny smak ciasteczek. Na wieczerzy wigilijnej nie może również zabraknąć aromatycznej kutii. Mimo że podawana na słodko ma wiele zdrowotnych właściwości.

Pamiętaj!

  1. Mak przeznaczony do ciasta zalej kilkakrotnie wrzątkiem aż zmięknie i zmiel go lub utrzyj w makutrze.
  2. Co zrobić, aby mak po upieczeniu nie odstawał od ciasta? Masę makową przesmaż w rondlu, lekko przestudź i dodaj tyle jajek, by dała się swobodnie rozsmarować.
  3. Na ciasto nakładaj ciepłą masę makową.

Oprócz tradycyjnych ciast wigilijnym możemy zaserwować naszym domownikom wiele innych słodkich dań. Placek cytrynowy, sernik, placek włoski, placek z miodem, rolada, bajaderki i torciki – jest  z czego wybierać.