Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak udekorować stół świąteczny? | Tradycyjna polska Wigilia

Eleganckie przystrojenie świątecznego stołu

W Święta Bożego Narodzenia stół odgrywa szczególną rolę i jest jednym z najważniejszych elementów tego magicznego czasu. Jakże często skłóceni na co dzień ludzie właśnie przy stole świątecznym dzielą się opłatkiem i przebaczają sobie winy. Pięknie i stylowo przystrojony podkreśla wyjątkowość świąt i nadaje im niezwykle podniosły i uroczysty charakter.

Często zastanawiamy się jak gustownie i elegancko przystroić świąteczny stół. Chcemy, by wyglądał oryginalnie i zjawiskowo. Niestety nierzadko popadamy w przesadę i uzyskujemy nie najlepszy efekt. Jego dekoracja ma być pomysłowa, nietypowa i odmienna niż na co dzień ale równocześnie powinna być wykonana ze smakiem i wyczuciem. Nie masz czasu ani fajnego pomysłu na udekorowanie świątecznego stołu? Podajemy kilka praktycznych rad, jak go ciekawie ozdobić.

  1. Obrus
    udekorowanie-stolu-na-wigilieTo podstawowy element świątecznego i wigilijnego stołu. Tradycyjnie zakłada się klasyczny, biały. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrać inny kolor. Modna jest czerwień, zieleń i błękit. W sklepach znajdziemy również przepiękne obrusy z motywami bożonarodzeniowymi. Nakrywając stół warto jednak przyjąć zasadę: jeśli na święta używamy stylowej porcelany we wzorki – stół nakrywamy gładkim, idealnie dobranym barwą obrusem – najlepiej lnianym, plamoodpornym. Uwaga! Śladów po złożeniu obrusa nie rozprasowujemy, ponieważ podkreślają one świeżość nakrycia.
  2. Serwetki bożonarodzeniowe
    Po lewej stronie nakrycia kładziemy płócienną, świąteczną serwetkę dobraną kolorystycznie do obrusa a zatem utrzymanej w tej samej lub kontrastowej tonacji. Może być zwinięta w rulon albo złożona w trójkąt. Bardzo elegancko wygląda również serwetka ustawiona w piramidkę na deserowym talerzyku.
  3. Ozdobne świeczki
    Najlepiej ustawić je w środkowej części stołu. Koniecznie muszą być ładne w stylowym świeczniku. Możemy je wkomponować również w dekorację bożonarodzeniową, np. stroik.
  4. Stroik świąteczny
    Najlepiej jeśli jest wykonany z prawdziwych, aromatycznych gałązek, których zapach umili spożywanie posiłków. Do jego zrobienia wykorzystajmy nie tylko bombki czy kokardki ale również szyszki, jabłuszka, orzechy, skórki pomarańczy itp. Gotowy stroik ustawmy centralnym miejscu na świątecznym stole.
  5. Sianko, zielone gałązki i opłatek
    Na małym talerzyku ułóżmy ładnie sianko – piękny symbol wigilijny wyrażający niedostatek i ubóstwo, w jakim narodził się Jezus, gałązki świerkowe lub jodłowe a na nich opłatek. Będzie to praktyczne i efektowne.