Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Przebieg wieczerzy wigilijnej | Tradycyjna polska Wigilia

Przebieg Wigilii

Grudzień to nie tylko krótsze dni i chłodne noce, to przede wszystkim zbliżające się święta Bożego Narodzenia i liczne tradycje, obrzędy i zwyczaje z nimi związane. Dzień, który poprzedza 25 grudnia nosi nazwę Wigilii bądź też Wilii (skrócona nazwa). Wyraz ten ma łaciński rodowód: gdzie „vigilia” oznacza czuwanie. Obecnie każdy z nas zna drugie znaczenie tego słowa: „uroczysta kolacja, wieczerza czy obiad wigilijny”.

To, czy Wigilia w naszym domu będzie urozmaicona i tradycyjna, zależy tylko i wyłącznie od naszej woli. Może warto jednak zadbać o to, by była ona uroczysta i przebiegała zgodnie z tradycją? Tylko w ten sposób przeżyjemy niezwykłe i pełne radości oraz wzruszenia chwile z najbliższymi.

24-grudniaProponowany przebieg wieczerzy wigilijnej

  1. Obrzęd Wigilii rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki, utożsamianej z Gwiazdą Betlejemską, która oznajmiała narodzenie Jezusa i wskazywała drogę do Betlejem Trzem Królom.
  2. Zanim domownicy zasiądą do uroczystej wieczerzy pani domu zapala świecę i lampki na choince, wszyscy wspólnie odmawiają modlitwę dziękując za dary stołu wigilijnego. Potem ojciec rodziny albo najstarszy syn czytają fragment Pisma Świętego (Ewangelię Łukasza bądź Mateusza) o narodzeniu Jezusa.
  3. Teraz następuje czas na dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. To moment, w którym przebaczamy sobie winy, zapominamy o waśniach i kłótniach.
  4. Spożywanie wigilijnych posiłków powinniśmy rozpoczynać od ciepłej zupy, np. barszczu czy grzybowej. Dalsza kolejność podawanych potraw nie ma już takiego znaczenia, choć słodkie ciasta zdecydowanie zaleca się jeść po wigilijnej rybie, a najlepiej na końcu. Wszystko zależy tutaj jednak od lokalnej tradycji.
  5. Po wigilijnej kolacji następuje część, którą uwielbiają dzieci a mianowicie rozpakowywanie prezentów, które są pod choinką.
  6. Nieodłącznym elementem Wigilii jest również radosne kolędowanie.
  7. Najwytrwalsi idą o północy na Pasterkę.