Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Zupy postne na Wigilię | Tradycyjna polska Wigilia

Proste zupy wigilijne

W różnych regionach kraju w jadłospisach wieczerzy wigilijnej często spotykamy odmienne tradycje bożonarodzeniowe. Wszędzie jednak obecny jest zwyczaj podawania postnej zupy. Wprawdzie  obecna jest ona we wszystkich domach, ale i tutaj występują różnice. Kiedyś mówiło się: „powiedz mi, jaką zupę spożywa się w twoim domu podczas uroczystej kolacji w Wigilię Bożego Narodzenia a ja powiem ci skąd jesteś”. A co jeśli małżonkowie pochodzą z różnych stron kraju czy nawet z zagranicy? W takim wypadku liczy się kompromis lub…zdanie gospodyni.

Zupy postne są podawane na stół wigilijny na samym początku kolacji. Najczęściej pojawia się barszcz czerwony albo biały, który znany jest w całym kraju.  Jest wiele sposobów jego przygotowania. Najbardziej pracochłonny wymaga wcześniejszego zakiszenia ogórków. Równie popularna jest zupa z suszonych śliwek z grochem, grzybowa z makaronem lub kluskami i żur wigilijny. Obok tych tradycyjnych, staropolskich zup wigilijnych w różnych regionach Polski spożywa się mniej znane dania.

barszczyk-z-uszkamiNa południu kraju sporządza się często na wieczór wigilijny kapuśniak galicyjski, kwaśnicę i zupę makową rodem z Rzeszowszczyzny. Zupa rybna ma swoje korzenie na Pomorzu skąd przywędrowała obecnie już nawet pod Tatry. Znane są różne jej wersje: z pomidorami, jarzynami, papryką czy kluseczkami. Najpyszniejsza jest podobno wigilijna zupa z karpia lub szczupaka. Nie zaszkodzi jednak spróbować tej z okonia bądź sandacza. Oryginalnymi zupami wigilijnymi może się pochwalić kuchnia śląska. Tylko tam możemy spróbować siemiontki lub moczki sporządzanych na bazie tradycyjnych, staropolskich przepisów. Pyszną zupą na wigilijny stół jest, trochę już zapomniana, wykwintną zupa migdałowa. Kiedyś na Kresach była symbolem dobrobytu i zamożności gospodarzy. Przygotowywano ją jedynie w bogatych domach.

Prosty przepis na wyśmienitą, wigilijną zupę migdałową

  1. 25 dag migdałów sparzyć, obrać ze skórki i rozetrzeć na miazgę, podlewając odrobiną wody. Zmiksować.
  2. Do masy wlać 1 litr ciepłego, przegotowanego mleka.
  3. Dodać 2 łyżki cukru, kawałek cynamonu i 2 łyżki rodzynek.
  4. Podgrzewać na małym ogniu.
  5. Podawać z ryżem ugotowanym na sypko.

Smacznego!

Do wigilijnych zup przyrządza się różne dodatki. Najsmaczniejsze są te z uszkami lub pasztecikami nadziewanymi kapustą, grzybami lub pieczarkami. Popularne są również pierożki, pulpeciki, kluski, fasola i łazanki.